Kui olete hiljuti sattunud uute lambipirnide poodi, olete tõenäoliselt silmitsi seisnud lõpmatute võimalustega. Viimased uuendused on turule toonud pea igasugust uut valgustehnoloogiat. Alates helilainetele reageerimiseks mõeldud lambipirnidest, kuni surmavate bakterite vastu võitlemiseks.
Aga kui teil on lihtsalt vaja oma öölambi jaoks uut pirni, siis kuidas saate teada, et teete õige otsuse? Millised lambipirnid on loodud nii, et need oleksid keskkonnale paremad ja aitaksid meil elektriarveid vähendada?
Allpool käsitleme neid ja muid sagedamini esitatavaid küsimusi lambipirnide kohta.
Millised on minu võimalused lambipirnide osas?
- Hõõglambid - need on vanamoodsad, “tüüpilised” lambid, millega koos paljud meist üles kasvasid. Need ei ole eriti energiasäästlikud ega kesta kaua.
- Kompaktsed fluorestsentslambid (CFL) - need on „spiraalsed“ lambid, mis võivad energiatõhusate pirnide peale mõeldes pähe tulla.
- Valgusdioodid - LED-lambid on väga energiasäästlikud, kuid säilitavad siiski hõõglambi välimust ja tunnet.
Hõõglambid, kompaktluminofoorid ja LED-lambid vajavad kõik erinevat energiat. Kuid just LED-lambid on need, millele meie arvates peaksite tähelepanu pöörama.
Mis on LED-lambid?
Tehniliselt ei ole LED-lambid lambid - LED tähistab valgusdioodi. Need on väikesed plastikust pakitud pooljuhid (dioodid), et kaitsta elemente ja valgust fokuseerida. Ekspertide andmetel on diood "kahe klemmiga pooljuhtseade, mis võimaldab voolul voolata tavaliselt ainult ühes suunas". Vool tuleb anoodi (+) ja voolab välja katoodist (-). LED-idel pole isegi traatniite nagu tavalisel lambipirnil.
Kuidas LED erineb hõõglambist?
Kui räägime tavalisest lambipirnist, peame silmas eelkõige hõõglampi, ehk tüüpi, mis on olnud kasutusel alates sellest ajast, kui Thomas Edison patenteeris oma leiutise 1879. aastal. Nendel pirnidel on hõõgniidid, mis helendavad, kui energia neist läbi voolab, tekitades nii soojust kui ka valgust. LED-idel on seevastu elektronid, mis voolavad footonite loomiseks - valgus, mida näeme. Footonid ei tekita peaaegu mingit soojust. Valgusdioodid vajavad ka palju vähem energiat, et luua sama palju eredust kui hõõglambid, ja need kestavad ka palju kauem.
Kas LEDid säästavad energiat?
Valgusdioodid kulutavad palju vähem energiat, kui hõõglambid, kuna dioodvalgus on palju tõhusam, energiasäästlikum, kui hõõgniidivalgus.
LED-lambid kulutavad koguni kuni 75% vähem energiat kui hõõglambid. Madalatel võimsustasemetel on erinevus veelgi suurem. Heledad LED-valgustid kasutavad ainult 11–12 vatti, luues samas 50-vatise hõõglambiga võrreldava valgusvõimsuse.
Aga CFL-lambid?
CFL-lambid on valguse tootmise tõttu ka tõhusamad kui hõõglambid. Vastavalt Energy Star, kus elektrivool liigub läbi toru, mis sisaldab argooni ja väikeses koguses elavhõbeda auru. See tekitab nähtamatut ultraviolettvalguse, mis ergastab toru siseküljel oleva fluorestseeruva katte (nn fosfor), mis siis kiirgab nähtavat valgust.
Võite teada, et kompaktluminofoorid on lambid, mis on esialgu on tuhmid ja mille täieliku heleduse saavutamiseks on vaja mõnda aega oodata. Kui nende sees hakkab elekter liikuma, kulutavad need lambid siiski umbes 70% vähem energiat kui hõõglambid. Nii et need pole nii tõhusad kui LED-id ja nende eluiga on ka lühem.
Kuid kas LED-id ei maksa rohkem?
LED-i esialgne maksumus oli varem umbes kaks korda suurem kui hõõgpirnil. Kuid kulud on vähenenud ja nüüd on raske leida lampe, mis ei oleks LED-id. Seda seetõttu, et need on nii palju tõhusamad, et säästavad pikas perspektiivis tegelikult raha. See on teinud neist valgustitööstuse jaoks mõeldud toote.
Keskmises kodus on umbes 20 lambipirni. Kõigi nende asendamine LED-idega võib säästa energiakulusid 200 eurot aastas.
Kas lambipirnid erinevad nii kvaliteedilt kui ka maksumuselt?
Algselt eelistasid paljud inimesed CFD-d LED-ide asemel, kuna need heidavad laiemat valgusvihku, muutes need põrandalampides paremaks. Kuid LED-tehnoloogia täiustub pidevalt ja LED-id kiirgavad nüüd ka laiemat ja soojemat valgust.
Valgusdioodid ja kompaktluminofoorlambid on hõõglampidest palju efektiivsemad, sest kulutavad oluliselt vähem energiat valguse loomiseks. Kui räägime võimsusest, siis ei looda kahte võrdset lampi. Kuigi mis tahes tüüpi 1000-vatine pirn kasutab sama palju energiat, kiirgab see selle energiaga täiesti erinevat valgustaset.
Kui valgusdioodidel, kompaktluminofoorlampidel ja hõõglampidel on kõigil ühesugused luumenid, on nende heledus võrdne. Hõõglambi pakendi pealt leiate luumenite arvu. Tõhusaima valguse saamiseks leidke soovitud valgusvoog (suurem, seda heledam) ja valige madalaima võimsusega pirn. Valgusdioodid võidavad tõenäoliselt igal juhul.
LEDide teine ??eelis on kestvus. Valgusdioodid kestavad palju kauem kui tavaline pirn, mis tähendab, et säästate üsna märkimisväärselt. Tootjate sõnul töötab LED umbes 10 aastat ehk 100 000 tundi pidevat kasutamist.
Kas ma saan LED-idega raha kokku hoida?
Enamik inimesi saab nüüd aru, et valgusdioodid säästavad energiat, kuid mõni võib siiski kahelda valgusdioodide eest kõrgema hinna maksmisega. Kuid uskuge mind, see on seda väärt.
Teeme lihtsa arvutuse, et võrrelda erinevate pirnide efektiivsust ja säästmist. Eeldame, et meil on 100-vatine hõõglamp ja et kWh energiat maksab 15 senti.
- Hõõglamp: Terve aasta töötav 100-vatine hõõglamp kulutaks 876 kWh energiat, mis maksaks elektrikuludeks 131,40 eurot. Pidage meeles, et peaksite ka pirni vahetama, tõenäoliselt umbes kord kuus.
- CFL-pirn: 25-vatine kompaktluminofoorpirn sobiks 100-vatise hõõglambi heledusega, kuid kulutab aasta jooksul ainult 216 kWh energiat. See jõuab energiakuludeks 32,40 eurot ja tõenäoliselt peaksite pirni vahetama ainult kaks korda.
- LED: sama suure valguse eraldamiseks kui 100-vatine hõõgpirn kuluks vaid 16-vatisel lambil ja aasta jooksul kuluks selleks ainult 140 kWh energiat. Elektrikulu oleks vaid 21 eurot ja üks LED kestaks terve aasta.
Kui ma asendan oma lambid LED-idega, mida ma peaksin vanade pirnidega tegema?
Ära viska vanu hõõglampe minema! Hõõglambid peaksid alati osaliselt turvalisuse huvides ringlusse võtma - CFL-lambid sisaldavad elavhõbeda auru, mida võib prügilas purunemisel atmosfääri sattuda ja sademevee äravoolu. Pirni osi saab uuesti kasutada ringluses. Koguge oma pirnid hoolikalt kokku ja viige need kohalikku ohtlike jäätmete keskusesse.
Valgusdioodid ei sisalda elavhõbedat ja nii saab neid alati seaduslikult prügikasti visata, kuid siiski on parem need taaskasutada.
Tule tutvu valgustimaailma tootevalikuga, kindlasti leiad enda koju just sobiva ja säästliku valguasti:
www.valgustimaailm.ee